Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Európsku úniu dokáže vydierať aj severná Afrika

Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Európsku úniu dokáže vydierať aj severná Afrika

Postaviť plot proti prílivu irackých migrantov z Bieloruska nie je problém, zatiaľ čo k rovnakému plotu v Maďarsku a Srbsku mali eurokomisári veľké výhrady. Prímorské štáty na južnej hranici sú však naďalej obeťou masového importu, ktorý zabezpečuje „soft power“ EÚ v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a promigračnými aktivistami.

Postoj eurokomisárov a poslancov môžete vidieť tu:

https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/120505576882128

Južná hranica nie je zabezpečená a každá vláda, ktorá by ju zabezpečiť chcela, je mediálne a politicky atakovaná. Preto sa napr. Španielsko dostáva do bezvýchodiskovej situácie, kde proeurópska orientácia vlády a jej neschopnosť hájiť suverénne územie končí stavom, kde severoafrické Maroko využíva migráciu ako zbraň na vydieranie.

Španielske prístavné mesto Ceuta v exkláve na severoafrickom kontinente je známe nočným životom, chutným tapas a slnečnými plážami. Od mája je skalpom bezprecedentnej invázie, kde tisíce migrantov preliezajú ploty, plavia sa pozdĺž brehov, napádajú hraničnú stráž a vbiehajú do mesta, čo vyzerá asi takto: https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/142928357973183

Autonómna oblasť Ceuta je súčasť EÚ s určitými výnimkami. Napr. nariadenia EÚ o colnej a obchodnej politike tu neplatia, rovnako ako voľný pohyb tovaru alebo európska politika rybného hospodárstva a poľnohospodárstva. Naopak, v prípade prisťahovalectva neexistujú žiadne odchýlky, preto v Ceute a Melille platí rovnaký právny rámec EÚ ako vo zvyšku Španielska. Azylové konania trvajú roky, utečencov živí Španielsko/Európa a vláda má plné ruky práce. Niektorí sú vrátení, ale pri určitých skupinách (najmä pri mladistvých alebo tých, čo sa vyhlasujú za mladistvých) je to ťažšie.

EÚ už zažila rovnakú situáciu v roku 2014 a rozhodla sa uzavrieť s Marokom dohodu. Minimálna diplomatická snaha o skutočné riešenie, minimálny účinok. Posielanie peňazí malo všetko vyriešiť. Odvtedy dostala severoafrická krajina dotácie EÚ zhruba 130 miliónov eur výmenou za uzatvorenie hraníc. Dotácie bez podmienok – peniaze na ruku. A Maroko peniaze stále dostáva. Patrí do „programu európskeho susedstva“, ktoré má (hlavne na papieri) zlepšiť bezpečnosť a prosperitu štátov v blízkosti EÚ. Zo zúčastnených krajín získava Maroko asi najviac. A dostáva aj od Ministerstva zahraničných vecí SR, napr. na tvorbu pracovných miest: https://www.crz.gov.sk/zmluva/5690136/

Pre kompetentných politikov by podobná situácia znamenala zmrazenie dotácií (kým nebude Maroko ochotné viesť dialóg), napr. pozastavenie práv na pristátie marockých letov a tvorba (sankčného) nátlaku, ktorý je tak často a s radosťou používaný proti iným krajinám.

Razantný prístup k azylovej invázii je navyše potrebný aj zo solidarity s domácim, španielskym obyvateľstvom v Ceute a Melille. „Tu v Ceute platíme cenu za konflikt medzi Marokom a Španielskom,“ povedal miestny obyvateľ novinárom.

https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/157605763172109

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.