V dnešnej dobe môžeme často vidieť, že mnoho mladých ľudí je silno ovplyvňovaných myšlienkami liberalizmu a progresivizmu. Mnohí sa s týmito myšlienkami stotožňujú a sú ochotní ich za každú cenu až fanaticky obhajovať.
Otázkou však je, prečo sa toľko mladých ľudí hlási k týmto voľnomyšlienkárskym ideológiám?
Túžba po „slobode“
Pre mladých ľudí, a obzvlášť pre teenegerov, je charakteristická túžba rebelovať. Či už proti rodičom alebo škole. Chcú si robiť čo sa im zachce. Túžia po slobode bez pravidiel. A to je práve jeden z dôvodov, prečo je liberalizmus pre mladých taký lákavý. Presne tak sa totiž moderní liberáli prezentujú – legalizovanie drog, možnosť kedykoľvek si zmeniť pohlavie, podpora a propagácia sexuálnych deviácií – skrátka nech si každý robí čo chce. „Ži a nechaj žiť“, ako radi hovoria. Samozrejme to platí len pre tých, ktorí majú rovnaký svetonázor ako oni. Tam už akosi končí tá ich „sloboda“.
Youtuberi a známe osoby
Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho youtuberov a známych osôb (nie osobností) podporuje myšlienky liberalizmu alebo hnutia s ním spojené – LGBT či rasistické hnutie black lives matter. Myslím, že netreba vysvetľovať, že títo ľudia majú na mladých veľký vplyv, pretože mnohí ich vidia ako svoje idoly. Áno, existujú aj takí čo zase naopak, podporujú myšlienky konzervativizmu a zdravej národnej hrdosti, avšak tí sú často za svoje názory práve liberálmi označovaní za fašistov a cenzurovaní. Hovoriť tak o nejakej názorovej pluralite nie je možné.
Filmy, seriály a počítačové hry
Propagácia lgbt či pretláčanie multikultúry sa čoraz viac objavuje aj vo filmoch, seriáloch, počítačových hrách či dokonca knihách. Niekedy sa jedná len o nevinné zastúpenie istých menšín, problém však vidím v tom, keď sa pritom snažia poprieť či meniť historické udalosti. Krásnym príkladom snahy o prepísanie histórie je aj známa počítačová hra Battlefield V. V hre sa nám snažili ukázať Francúzov, ktorí sa chovajú k svojim černošským spolubojovníkom ako k menejcenným, pričom z histórie vieme, že tomu tak nebolo. Francúzi si Senegalských strelcov veľmi vážili.
A o to tu celé ide. Snažia sa takýmto podprahovým spôsobom vnucovať svoje politické presvedčenie.
Škola
Častokrát je to práve škola alebo aktivity s ňou spojené, ktoré z mladej generácie robia ľudí fanaticky verných systému. Veď to poznáme: mimovládky, ktoré si na školách robia besedy, kde učia mladých „kriticky myslieť.“ Na kritickom myslení ako takom nie je samozrejme nič zlé, ale v ich preklade to znamená len veriť médiám hlavného prúdu (denník N, SME, Aktuality.sk …) a všetky ostatné „alternatívne“, ako ich volajú, zásadne odmietať. Pritom kritické myslenie vychádza z overovania informácie z rôznych zdrojov a prúdov.
Liberálna propaganda sa dnes na nás valí v podstate zo všetkých strán, nedá sa jej vyhnúť. Preto sa tak veľa ľudí na ňu chytí, a pritom vlastne ani nevedia prečo.
Strach vyjadriť svoj názor
Mladí sa boja byť tým jediným v partii, kto má iný názor. Keďže akýkoľvek iný názor, ktorý je v rozpore s tým mainstreamovým je označovaný za spiatočnícky, fašistický, nie je vôbec divné, že mnoho mladých bude radšej mlčať alebo naskočí na už spomínanú mainstreamovú vlnu.
Myslím si, že dnešnej dobe chýba diskusia. Ak máš nejaký názor, musíš si ho vedieť obhájiť. Nemám problém s tým, ak je niekto skutočne presvedčený liberál, aj keď s ním nemusím vždy súhlasiť, problém je, že mnohí nevedia slušne argumentovať a obhájiť si svoje názory. Namiesto argumentovania len útočia, snažia sa znemožniť svojho oponenta napríklad tak, že ho označia za fašistu. Je tomu tak preto, že vlastne nevedia, prečo si myslia to čo si myslia, tým pádom nemajú žiadne iné argumenty. Sú tak naučení.
Za socializmu keď deti učili, že všetko čo je socialistické je správne a pokrokové. Dnes je to podobné, ale slovo socialistické sa vymenilo za liberálne.
Na záver…
Na záver chcem všetkých ľudí, ktorí to dočítali až sem, vyzvať aby si overovali aj mainstream, aj alternatívu, porovnávali informácie, používali svoj vlastný rozum a skutočne kriticky mysleli. Nebojte sa byť tým, kto vystúpi z davu.
Pravda nemá nič spoločné s počtom ľudí, ktorí jej veria.