„Afganská vláda obviňuje Washington, že neinformoval o „nočnom úteku“ bez zabezpečenia, ktorým umožnil zlodejom rabovať zariadenie predtým ako vláda prevzala kontrolu. Bagram leží hodinu cesty od Kábulu a bol centrom operácií najdlhšej vojny USA“, oznamuje na základe informácií Marián Ďuriš, vedúci odborného tímu pre zahraničné záležitosti hnutia REPUBLIKA.
„Krádeže boli po chvatnom odchode amerických jednotiek tým najmenším rizikom. Čo všetko na základni zostalo, vidieť na záberoch. V rámci Bagramu je však väznených 5000-7000 osôb, z ktorých stovky sú zločinci a zvyšok bývalí (aj prominentní) členovia teroristických skupín.
Obava o zabezpečenie väzenského centra (ale aj „ópiový biznis“) sa zvyšuje spolu s výrazným postupom Talibanu v kľúčových regiónoch. Od mája ovládol 150 okresov nielen v južných provinciách Kandahár a Helmand, ale aj na severe krajiny, odkiaľ nedávno muselo viac ako 1000 afganských vojakov utiecť do susedného Tadžikistanu.
Podľa neoficiálnych správ za posledných 24 hodín Taliban vykonal viac ako 80 útokov v ďalších desiatkach okresov. Iné informácie hovoria, že vládne sily opúšťajú regióny tak rýchlo, že Taliban nemá dostatok mužov, aby ich obsadil.
Septembrové rokovania v Dauhe mali pôvodne nájsť mierové urovnanie vojny. Dnes sa môže stať, že sa stanú mechanizmom, pomocou ktorého Taliban zlegitimizuje vojenské víťazstvá a získa medzinárodný súhlas s prípadným prevzatím kontroly nad krajinou“.
https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/131773779088641