Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Bude cenový strop na ropu len ďalší  ?

Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Bude cenový strop na ropu len ďalší ?

1. Západné ropné sankcie vstúpili do platnosti. EÚ, štáty G7 a Austrália zaviedli limit na cenu ropy prepravovanej po mori na 60 dolárov za barel.

2. Čo očakávajú? Nič nové. Spieva sa známy hit, ktorý je dlhodobo na špici hitparády. O ochromení ruskej ekonomiky a donútení Moskvy ukončiť vojenské operácie na Ukrajine. Kto tomu deviaty krát uverí…

3. Sankcie doteraz neviedli ku koncu vojny. Viedli len k spomaleniu európskeho priemyslu a v skutočnosti „pridali plyn“ tvorbe geopolitických zoskupení a finančných mechanizmov nezávislých od západných inštitúcií.

4. Pripomeňme si platobný systém Mir, ktorý používa expandujúca Stredná Ázia i obľúbené dovolenkové destinácie ako Egypt a Turecko. Podobný model sa dá použiť v preprave a jej poistení.

5. Biely dom už v novembri oznámil Únii, že plánovaných 52 dolárov za uralskú ropu neodráža „správnu hodnotu.“ Eurokomisári nelenili a (ako obvykle) zohľadnili americký pohľad. Preto sa strop posunul. Názor mnohých členských štátov akceptovaný nebol.

6. Strop na úrovni 60 dolárov je už dnes riskantnou stratégiou. Americká administratíva sa uisťovala či strop po nadobudnutí účinnosti nepovedie k prerušeniu dodávok a nestálosti cien. Čo zistila?

7. Niektorí odborníci majú obavu, že „prekročenie“ obmedzení ovplyvní ceny.

8. „Jedným z veľkých potenciálnych problémov bude nedodržiavanie pravidiel. Články obchodnej reťaze sa rozhodnú, že riziko je príliš veľké a nezapoja sa,“ hovorí Adam M. Smith, americký právnik v medzinárodnom obchode.

9. Kvôli stropu teda môže mnoho štátov zastaviť akúkoľvek súčinnosť a analyzovať riziká vrátane rozhodnutí, ktoré by mohli viesť k odmietnutiu sankcií.

https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/461048559518715

10. „To je skutočné riziko,“ hovorí Hunter Kornfeind, analytik ropného trhu Rapidan Energy Group. „Môže dôjsť k niekoľkotýždňovej prestávke, keď niektorí kupujúci budú otáľať. Budú čakať a uvidia. Nezavrie sa celý obchod, ale môžu sa nájsť takí, ktorí urobia krok späť.“

11. Logické. Spomíname na ruské hnojivá? Bruselských progresívcov šlo roztrhať pri prejavoch o tom ako kúpou hnojív sa podporuje vojna. USA poznamenali, že je v ich národnom záujme udržať výkon poľnohospodárstva a ruské hnojivá budú kupovať ďalej. Niekto má skrátka jasno, čo je národný záujem. A niekto len obhajuje byrokratický aparát vyživujúci jeho kariéru bez ohľadu na osud vlasti a spoluobčanov.

12. Ruský vicepremiér Alexander Novak už upozornil, že Rusko nebude vyvážať ropu do štátov, ktoré si stanovujú cenové stropy.

13. Obmedzenia podľa neho znamenajú neželaný zásah do trhu a Moskva bude komunikovať len s tými, ktorí sú ochotní spolupracovať v klasických trhových podmienkach.

14. Ruský prezident vyhlásil, že Moskva nedodá do zahraničia nič, ak to bude proti ruským záujmom. Varoval, že cenové stropy môžu mať „vážne dôsledky pre globálne trhy s energiou“.

15. Hoci vplyv cenového stropu sa ešte plne neprejavil a možno sa len domnievať, pokus o ďalšiu ekonomickú izoláciu bude zrejme ďalší „fail“ horlivcov, ktorí robia rozhodnutia proti vôli občanov. Vo funkciách však nebudú sedieť večne a čas sa im kráti.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.