Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.
Pravidelne sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje profily, cez ktoré sa vyjadrujem aj k politike, nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.

Djokovič dostal v Austrálii výnimku, neskôr mu zobrali vízum
Nielen športová verejnosť už nejaký čas pozorne sleduje dianie okolo srbského tenistu Novaka Djokoviča. Srb odmieta verejnosť informovať o tom, či je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, keďže to považuje za súkromnú informáciu. Štát Viktória, ktorý je hostiteľom turnaja Australian Open má však medzi podmienkami vstupu do krajiny zmienenú vakcináciu. Dvadsaťnásobný grandslamový šampión tam pricestoval, aby mohol obhajovať titul.
Djokovič v utorok 4.1. oznámil, že dostal výnimku pre nezaočkovaných, no už v stredu mal problémy po prílete do Melbourne. Miestne úrady informovali, že nedisponuje správnym vízom pre vstup do krajiny. Zadržali ho na letisku a držali ho v uzavretej miestnosti. Austrálska vláda zrušila Djokovičovi víza a nariadila mu opustiť krajinu. Tenista spolu s právnikmi podal sťažnosť a chystá sa brániť.
Tenista je momentálne umiestnený v Park Hoteli, štátnom karanténnom zariadení. Hotel je dočasným domovom pre žiadateľov o azyl. V minulosti sa jeho hostia sťažovali na chrobáky v hotelových priestoroch či pleseň na jedle.
V médiách sa objavili aj správy, že Djokovičovi bol odobratý telefón, no Austrálska pohraničná stráž to v stanovisku poprela. Neskôr sa to potvrdilo, keďže sa Srb po dlhšom čase vyjadril. Portál abc.net.au informoval, že v pondelok sa bude rozhodovať o hráčovom odvolaní proti zrušeniu víz.
Novakov otec tvrdí, že jeho syn je v Austrálii väzňom a čelí poníženiu. V Belehrade, hlavnom meste Srbska ľudia vytrvalo protestujú proti takémuto zaobchádzaniu s Djokovičom a ich rodákovi vyjadrujú podporu.
Opísaná prax nám ilustruje, ako ďaleko môže zájsť covid šialenstvo.

„Mr. Bean“ mal narodeniny, čo odkázal politicky korektnému svetu?
Rowan Atkinson, slávny anglický herec, stvárňujúci najmä postavičku Mr. Beana, oslávil 6. januára 67 rokov. Atkinson je známym kritikom politickej korektnosti a tzv. „cancel culture“. Práve v súvislosti s tendenciou mazať nepohodlné názory sa

Štát El Salvador vydal video, v ktorom nabáda k zdravému životnému štýlu
Pred parlamentom sa zišlo niekoľko záchranárov, aby upozornili na svoje aktuálne postavenie. V súvislosti s pandemickými opatreniami sa niektorí z nich dostali do kontaktu s políciou, ktorí ich začali pokutovať, keďže zhromaždenia sú zakázané. Na policajnú stanicu boli predvedení dvaja, pričom jeden z nich bol František Majerský zo Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Obaja boli predvedení z dôvodu spáchania trestného činu. Ešte v ten istý deň ich prepustili. Igor Matovič, Štefan Hamran či Roman Mikulec si policajtov zastali. Vraj musí zákon platiť pre všetkých
Toto zatknutie ihneď využili smeráci, ktorí boli zadržaných na stanici navštíviť, pričom im ponúkli svoje právne služby. Majerský to odmietol. Neskôr na Facebooku doplnil, že za súčasný stav môžu aj predchádzajúce vlády a táto mala tú smolu, že akurát prišla do pandémie. Majerský svoj status neskôr zmazal.
O deň na to mali smeráci naplánovaný autoprotest proti krokom vlády a pasivite prezidentky. Ešte pred jeho začatím bol Robert Fico zadržaný a predvedený na stanicu. Dôvodom má byť trestný čin podnecovania v núdzovom stave. O nejaký čas bol Robert Fico prepustený a išiel domov. Nie však vlastným autom, to mu rozbil nejaký vandal.
Veľká časť internetu sa s týmto postupom polície nevedela stotožniť. Zásah proti záchranárom bol podľa nich absolútne nemiestny a zásah proti Ficovi zbytočný. Mnohí komentovali zadržanie šéfa strany Smer slovami, že práve vyhral nasledujúce voľby. Či sa to vyplní, uvidíme, ale uvedená činnosť policajtov, ktorú vykonávajú na základe vyhlášok a nariadení zrejme nie je šťastným riešením.

V televízii opäť bez predstaviteľov Republiky
Aj napriek tomu, že Igor Matovič či Boris Kollár kritizovali prezidentku Čaputovú za nadprácu pri referende a hovorili o tom, že ľudia si ho zaslúžia, tak sa ho zrejme v dohľadnej dobe nedočkáme.
Ľud nemôže v hlasovaní rozpustiť parlament. Podmienkou, aby sa takéto referendum mohlo konať, je zmena ústavy. Posledný návrh Tomáša Tarabu, ešte pred vyhlásením rozsudku Ústavného súdu neprešiel a tak sa o podobnom návrhu ústavného zákona nemohlo rokovať najbližšieho pol roka. Lehota však vyprší 29. decembra a na najbližšej schôdzi by sa o predmetnej zmene Ústavy mohlo hlasovať. Koaličná rada však takúto iniciatívu, ktorá by vyšla z ich prostredia na svojom poslednom stretnutí zablokovala. Boris Kollár však prisľúbil, že v parlamente zvolá okrúhly stôl aby sa poslanci poradili, čo ďalej.
Tomáš Taraba sa vyjadril, že ak takýto návrh nepríde zo strany vládnej koalície, tak ho podá za seba.
Keďže ide o môj prvý tohtoročný článok na stránkach Denníku Republika, dovoľte mi popriať Vám všetko dobré v roku 2022!
Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.